Whatsapp Destek Hattı


Catering Firmaları

 

Catering Firmalarından bahsetmeden önce Catering kelime anlamına bir bakalım… 

Catering; En kısa tabiri ile “yemek hizmeti”dir diyebiliriz. Biraz daha açıklayıcı olması açısından, kurum ve kuruluşlara, topluluklara, çok fazla sayıda bir arada bulunan kişilere sunulan yemek hizmetlerinin bir bütün olarak adlandırılmış halidir. 

Catering Firmaları Ne İş Yapar?

Cateringfirmaları, toplu yemek hizmetlerini yürüten, yemek üretimi yapan ve yukarıda da belirttiğimiz üzere pek çok farklı alanlarda hizmet veren kurum ve kuruluşların veya toplulukların yemek ihtiyaçlarını karşılayan firmalardır. Daha çok büyük çaplı firmalar, fabrikalar, okul, hastane, işletmeler, büyük ve küçük ölçekli kurum ve kuruluşlar, bazı toplantılar, organizasyonlara tabldot yemek hizmeti vermektedirler. 

Catering yemek firmalarının bazıları ise bu durumu biraz daha profesyonelleştirerek bir sanata dönüştürmüş dersek abartmış olmayız. Örneğin kokteyl, özel davetler, doğum günleri gibi insanların davet edildiği önemli günler için sunulan yemek organizasyonlarını da üstlenerek, dekorasyon, masa ve sandalye, ışıklandırma gibi alanlarda da hizmet verir ve özel sunumlarını/hizmetlerini görücüye çıkarırlar. 

Neden Catering Yemek Hizmeti?

İnsan topluluğunun fazla olduğu yerlerde her ne iş yapılırsa yapılsın daha özen ve dikkat gerektirir. Hele birde bu hizmet türü yemek alanında ise çok daha fazla özenli olmak gerekir. Ayrıca, herkesin beğenisine aynı menü sunulacağı için %100 memnuniyet elde etmek de oldukça zor bir iş olsa gerek. Profesyonel Catering yemek firmaları da bu alanda kendilerini oldukça fazla geliştirip tecrübe elde ettiklerinden alanına göre hazırlayacakları yemek mönülerini de yerine göre ve gerektiği gibi hazırlayarak müşteri memnuniyetini esas gayeleri olarak bilirler. 

Neden catering yemek hizmeti almalıyız?sorusuna cevaben; 

Bir Catering Firması ister uzak olsun, ister yakın tüm müşterilerine sıcak ve soğuk yiyecek ve içecek hizmeti sunar. Büyük, küçük veya orta ölçekli bir firmanız varsa, çalışanlarınıza / müşterilerinize yemek hizmeti vermek zorundasınızdır. Bunun içinde ya kendi bünyenizde aşçı barındıracak veya toplu yemek hizmeti almak üzere bir catering firması ile anlaşmak zorundasınızdır. Catering firması da şirketinizin yemek ihtiyaçlarını amacına uygun olarak ve özel istekler dahilinde de bir menü düzenleyecek ve beğeninize sunacaktır. Şirket bünyesinde aşçı bulundurmak demek, aynı zamanda daha fazla mutfak personeli çalıştırmak ve gıda malzemeleri için ayrıca masraf yapmak gibi durumları da göze almak anlamına geliyor. Oysa Catering firması ile anlaşılması halinde belirtilen ücret karşılığında aylık yemek hizmeti almanız çok daha kolay ve mantıklı. 

Catering Çeşitleri Nelerdir?

Catering hizmetleri de kendi aralarında dörde ayrılmaktadır. Bunlar;

Mobil Catering; Daha çok fuarlarda, sokaklarda, şantiyelerde, alışveriş merkezlerinde düzenlenen yemek organizasyonları için sunulan yemek hizmetleridir. 

Otel ve Restoranlar için Catering; Adından da anlaşılacağı üzere otel ve restoranlarda düzenlenen toplu yemek davetleri için verilen yemek hizmetidir. 

Endüstriyel Catering; En yaygın olarak kullanılan catering hizmeti olup, ticari işletmeler, fabrikalar vb. gibi alanlarda verilen toplu yemek hizmetidir. 

Özel Catering; Düğünler, doğum günleri, sünnet, iş toplantıları ya da benzer davetler için verilen yemek hizmetleridir.