Whatsapp Destek Hattı


Yemek Firmaları

Yemek firması nedir? ne iş yapar? Nasıl yapar? Kulağa oldukça kolay geliyor değil mi… bir yemek servisi, bir aşçı, bir ekip, yemekleri pişiriyor, servis ediyor vs… Bu doğru elbette. Ancak sadece bu kadar değil, çok daha fazlası var hem de çok…

Yemek firmaları, müşterileri için yiyeceklerin hazırlanmasını, oluşturulmasını, teslim edilmesini ve sunumunu koordine eder. Şimdiye kadar bir düğün resepsiyonuna, bağış toplama etkinliğine, kokteyl, doğum günü organizasyonu, sünnet törenleri, nikah törenleri gibi organizasyonlarına katıldıysanız eğer, büyük bir ihtimalle nefis şekilde hazırlanan yemek firmaları ile tanışmışsınızıdır. Çünkü yemek firmaları bu tarz organizasyonların da yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayan firmalardır. 

Bazı yemek firmaları sadece yemek pişirmek ve sunumunu yapmakla kalmaz bunların yanı sıra etkinliklerde ek sorumluluk alarak masa, sandalye, müzik, ışıklandırma, kurulum ve temizlik gibi işlemleri de büyük bir titizlikle yerine getirir. 

Yemek firmaları; mobil, otel ve özel tam hizmet olmak üzere üç ana sınıfa ayrılmaktadır. 

Mobil yemek firmaları; 

Mobil yemek firmaları, yemek arabaları ile yıllık veya aylık bazda belirli bir ücret karşılığında sipariş üzerine iş yerlerine veya belirlenen yerlere paket servis hizmeti görevi görmektedirler. Örneğin iş yerinizde çalışan personeliniz için sadece öğlen yemeği, mobil yemek firmalarınca günlük olarak istediğiniz mönüye göre hazırlanmaktadır. Mobil firmaları kendi yemekhaneleri yerine iş yeri mutfaklarında da yemek pişirebilirler. 

Bu seçenek genellikle daha ucuzdur ve daha az karmaşıktır. Süreç,az çok müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak önceden belirlenmiş bir menü üzerinde anlaşmayı ve gıdanın dağıtımını düzenlemeyi içerir. çoğu zaman minimum personel gerektirir ve bu da maliyetleri düşürür. 

Otel Yemek Firmaları;

Otel veya restoran yemek hizmetleri üstlenen firmaların rolü, bir şirket içi etkinlik planlarken mutfak personeli ile müşteri arasında aracı olarak hareket etmektir. Sorumlulukları arasında menü tasarımı ve hazırlığı, masa düzeni, ziyafet düzenlenmesi, dekorasyonların teslimi ve gerektiğinde personel ayarlaması yer alıyor. 

Özel Tam Hizmet Yemek Firmaları;

Tüm özel etkinlik catering şirketleri bağımsız olarak sahip olunan ve işletilen işletmelerdir. Özel tam hizmet veren yemek şirketleri genellikle iş ve kişisel yıldönümler, doğum günü partileri, düğün resepsiyonları, iş tatilleri, bar ve daha pek çok etkinlik için yiyecek, içecek hizmeti sunma, mutfak oluşturma, tabak ve yemek takımı kiralama gibi etkinlik öncesi hizmet ile yemek sorası temizlik işlemlerini yürütmektedir. 

Özel tam hizmet sunan yemek firmalarının sektörde yerini sağlamlaştırabilmesi için, menülerden bütçelere, dekordan kokteyl listesine ve çok daha fazlasına kadar herşeyi işbirliği içinde özel olarak tasarlayarak, görme, ses, dokunma, tat ve koku gibi duyuların tatminini sağlayarak müşterilerin beğenisini kazanmak zorundadır. 

İyi bir yemek firması arayışı içindeyseniz eğer; hem ihtiyaçlarınızı hakkıyla karşılayabilecek, hem de olayları iyi yönetecek bir yemek firması ile çalışmanız yararınıza olacaktır.