Whatsapp Destek Hattı


En İyi Catering Firmaları

En iyi catering firmalarından biri olabilmek içi, en iyi yemek ve sunum performansını göstermek ve elbette ki sabırla ve azimle çok fazla çalışmak gerekir…

Başarılı bir catering etkinliği sağlamanın bir çok yönü vardır. Yiyeceklerin teşhir edilmesinden, yer ayarlarının yapılmasına, ihtiyaç duyulan ekipmanının kurulumu ve personelin ne giymesi gerektiğine kadar yemek tedarikçileri, tüketicilere alacakları hizmetlerde güven vermek için standart uygulamalara sahip olmalıdır. 

İkram vitrinleri, bilgili bir personel ve daha fazlasıyla hazırlanacak temel alanları şöyle bir gözden geçirelim. 

Açık Büfe Sunum ve İkram Teşhirleri

En profesyonel catering firmaları, büfe kurulumu aşamasında güvenli yiyecek sıcaklıkları ve hızlı servis sağlama alanında gayet planlı hareket etmektedirler. Temiz ve servisi kolay bir büfe sağlamak çok önemli bir ayrıntıdır.

Sizlere Müşteriler için büfe hazırlanırken mümkün olan en iyi yemek servisi hizmeti ve genel sonuç için birkaç ipucu verelim.

Sunum;

Yemek sunumları, bir catering işletmesinin imzasını yansıtır. En iyi catering firmalarının dikkat ettiği ayrıntılardan biri de sunumdur. Sunum yaparken tabaklar farklı yüksekliklere konularak göze hitap eden boyutlarda olmaları gerekir. Ek olarak dökülmeleri önlemek için de kirli bulaşıkları biriktirmemeye dikkat etmek gerekir. 

Hijyen;

İster açık büfe catering hizmeti olsun, ister kurumsal bir iş yemeği, isterse de bir eğlence organizasyonu olsun, alanında uzman bir catering firmasının en çok dikkat etmesi gereken konu hijyendir. Müşterilerin de ilk olarak dikkat ettiği konudur hijyen. Tabaklar, çatal, kaşık ve bıçaklar, bardaklar vs… yemek hizmetlerinde ve sunumlarda kullanılan tüm alet ve edevatların son derece hijyen olması, yemeklerin de hijyen ortamlarda hazırlanması birinci ve en önemli kuraldır. 

Masa yerleşimi,

Masa düzeni, ikram edilen etkinliğin türüne göre değişmektedir. Etkinlik; Self servis bir büfe mi? sıradan bir öğle yemeği mi? resmi bir yemek organizasyonu mu? Tüm bu alanlarda yer ayarlarının doğru şekilde kurulması, özellikle elit tabaka dediğimiz müşteriler için çok önemlidir. 

Personel;

Yemekli etkinliklerde çalışan personel her zaman profesyonelce hareket etmelidir. Tüm personelin uyumlu kıyafetleri olması size bir artı puan kazandıracaktır. Ek olarak personelin yemek sunumu hakkında önceden eğitilmesi gerekmektedir. Profesyonel, uyumlu, bilgili bir personele sahip olmak, konuklara yiyecek ve hizmetlerinize güven vermede uzun bir yol kat edecektir. 

Gerekli Ekipman ve Malzemeler

En iyi catering firmaları, mümkün olan en iyi yiyecek ve içecek mutfağını oluşturmak için çok fazla çalışır ve bunun için çeşitli ekipman ve malzemeye ihtiyacı olduğunu iyi bilir. 

Profesyonel bir sunumla yiyecekleri güvenli sıcaklıklarda tutmak için uygun ekipman ve malzemelere sahip olmak önemlidir. Harika bir catenig etkinliği için ihtiyaç duyulan ekipmanlara kısaca göz atacak olursak;

1.Tutma ve Isıtma Ekipmanları,

2.Yemek Servis ekipmanları, 

3.Servis kapları, 

Bu üç ana ekipmanlar catering firmalarında olmazsa olmazlar arasındadır. 

Değerli ziyaretçiler catering hizmetlerine ilişkin daha pek çok aydınlatıcı yazılarımız ile burada olacağız takip etmeye devam edin lütfen.